User Tools

Site Tools


playground:playground

PlayGround

CO TO JE?

Seminární cyklus/studijní skupina vycházející především z textů Eliase Caprilese, profesora historie a filosofie, a dlouholetého praktikujícího dzogčhenu a vadžrajány, co na základě osobních instrukcí upadéši od učitelů jako Dudjom Rinpoche, Dilgo Khyentse Rinpoche, Thinle Norbu Rinpoche a dalších strávil přes 6 let na ústraních v Himalájích.

TERMÍN SETKÁNÍ

Úterý 2. 10. 2012 16.00-18.00

  1. osobně v Brně (až od příště)

TÉMA PRVNÍHO SETKÁNÍ:

Degenerace v průběhu historie a konec kalijugy

ÚRYVEK: Our terror of insecurity and impermanence leads us to invent technological “solutions” in order to eradicate all risks of death, illness and all that we consider to be a problem. Thus, we prouce pesticides, chemical fertilizers, antibiotics, drugs and all kinds of “sciences,” devices and machines — from nuclear energy to genetic engineering — that disrupt the ecological balance on which our lives depend both in the so-called “external world” and “inside our own bodies”. We try to destroy the “negative” side of the coin of existence — the side featuring death, suffering, illness, discomfort, insecurity, hard work, pain and so on — by constantly putting corrosives on it. Nowadays, corrosion has worn away so much of the coin that it is about to reach the side we wished to preserve — life, joy, health, comfort, security, leisure, pleasure and so on — and thus put an end to human existence. By trying to destroy death we have come to the brink of bringing all life to an end. (zdroj)

DOPORUČENÉ ČTENÍ NA SETKÁNÍ: The Perennial Philosophy’s Degenerative View of Human Evolution and History, strany 857-870

JAK SE PŘIPOJIT? Otestujte si předem nastavení počítače a ve správnou chvíli se připojte. Mikrofon nutný, webkamera je vhodným bonusem. Pokud je problém pište:

KONTAKT NA MĚ: martin.malec@email.cz, tel. 737740166, skype: noname.tm, GTalk: brozkeff@gmail.com

PROČ TO DĚLÁM? Dělám to, protože mě Eliasovo dílo fascinuje a baví a třeba to zaujme i další. Jelikož ta filosoficko-historicko-spirituální část Caprilesova díla je často komplikovaná, může seminář posloužit jako platforma pro snazší pochopení i diskusi než jen při individuální četbě.

Stránky věnované jednotlivým setkáním

AnyMeeting webinar platform information

The webinar remote connection will be realized using the AnyMeeting webconference platform: http://www.anymeeting.com/brozkeff1

You need to have the Java plugin correctly working and a microphone. It is recommended to have a webcam available, too.

In case some people will face difficulties with connecting via AnyMeeting there are some alternative platforms available, like Google Talk or Skype. The problem generally is with the maximum amount of people that could attend the video/audioconference at the same time. If you know some other platform (optimally a free one) that you can recommend, you can recommend it to be used, I am open to anything that will work good enough to fill the requirements of this course, that is at least a reliable audio connection of all the members connected, and optimally also the video connection, ability to show other documents (slides, videos, texts) and send text messages to all or individual members connected. Best is to be a free plaform or you can donate some commercial solution :)

playground/playground.txt · Last modified: 2016/05/31 02:23 (external edit)